Vajdasági kirándulások 2013. április 22-től 2013. április 26-ig

2013. április 22.
Reggel 8 óra után indultunk Zomborba a Szegedi úti tanműhely elől. A határon viszonylag hamar átjutva folytattuk utunkat a zombori iskoláig, ahol a már Magyarországon megismert vendégeink vártak bennünket. Rövid iskolai fogadtatás után elmentünk a zombori hulladékfeldolgozó és újrahasznosító üzembe. Itt láthattuk, hogy a városban a lakosság által szelektíven gyűjtött hulladékokat tovább válogatják: pl. az üvegeket szín szerint, a papírt típus szerint, de még a műanyagot is. Mikor ott voltunk, éppen műanyag hulladékot dolgoztak fel. Ezekből pl. műszál vagy egyéb műanyag készül újra.
Délután a megyeházán megnézhettük Eisenhut Ferenc: Zentai csata festményét, ez Szerbia legnagyobb olajfestménye, az épületbe behelyezéskor ki kellett bontani a falat. Meghallgathattunk egy történetet arról, miért is kopik az arany a képkeretről, valamint az orosz katonáról, akinek a szuronya kiszakította a festményt. Ezután egy szerb festő, Milan Konjovic képtárát tekintettük meg. Majd a Szent György ortodox templom ikonjait csodálhattuk meg.
Estefelé kisétáltunk a város szélén lévő vasútállomásra. Itt rövid ismertető hangzott el a Baja-Zombor-Újvidék vasútvonalról. Magyarországon a határig a síneket felszedték, Zombor és Regőce közt meg megszűnt a forgalom 1996-ban. Az állomáson még láthattunk az NSZK-tól az 1960-as évek elején háborús jóvátételként kapott üzemelő motorvonatokat, valamint a legújabb fejlesztésű orosz vonatokat. Az állomás előtt felmászhattak a diákok egy hatalmas gőzmozdonyra. A szállásra hazafelé menet átmentünk a sétáló utcán.

2013. április 23.
Zomborban reggel egy európai támogatással létrehozott új távfűtő központot tekinthettünk meg. Érdekessége, hogy nemcsak gázzal lehet működtetni, hanem akár olajjal is, de azzal még sosem használták. Rendkívül jó hatásfokkal üzemel, és szinte az egész város rá van kötve a távfűtésre. Ezután Szabadkán kis ideig a piacon vásárolhattunk.
Délután meglátogattuk a szabadkai múzeumot, ahol igen sok magyar emlékkel találkoztunk. Belvárosi sétánk alatt megtekintettük a szökőkutat, a városháza kovácsoltvas díszes kapujait. Megtekintettük a színház épületét, amely épp átépítés alatt van, a régi színházból csak a homlokfalat hagyják meg.
A Palicsi-tó partján egy estebéd után megtekintettük a tó melletti szecessziós stílusban épült kastélyt, valamint a közelben lévő állatkertet. Itt, Palicson szinte mindenki magyarul beszél, kicsit olyan érzésünk volt, mintha Magyarországon járnánk. Az állatkert bármelyik európai állatkerttel felveheti a versenyt. Rengeteg állatot láthattunk.

2013. április 24.
Ezen a délelőttön az Újvidék melletti péterváradi erődnél jártunk. Miután számos lépcsőn keresztül megmásztuk az erődbe vezető utat, fent a Duna látványában és Újvidék panorámájában gyönyörködhettünk. Majd az ott lévő múzeumban néztük meg a nevezetességeket. Utána a várban lévő planetáriumban vettünk részt egy előadáson, majd talán a legemlékezetesebb, mikor a vár alatti katakombarendszerben tettünk sétát. A katakombarendszer 4 szinten és 17 kilométeren keresztül húzódik az erőd alatt. Rengeteg turista volt a várban.
Péterváradról gyalog jöttünk át a hídon Újvidékre. A Vajdaság Múzeumban az őskortól kezdve a közelmúltig Vajdaság történetéről igen sok mindent megtudhattunk. Érdekesség, hogy nemcsak Egyiptomban, hanem a Vajdaságban is vannak piramisok. Ezután a főutcán sétáltunk egy rövid ideig, amit többen fagylaltozással vagy éppen valami hűsítő elfogyasztásával töltöttek. Késő délután szakmai programként megnéztük a vasútállomást. Ez a Baja-Zombor-Újvidék vasútvonal végállomása, ami napjainkban a szerb vasúthálózat része. A kijáratnál a felújított gőzmozdonyt is megnéztük.
Újvidékről visszaérve Zomborba közös esti sétát tettünk a belvárosban. A régi városháza épületét, a napórát és a sétáló utcát tekintettük meg.

2013. április 25.
Telecskán egy gyönyörűen felújított tájházat nézhettünk meg, ahol régi bölcső, búbos kemence, korabeli használati eszközök és bútorok találhatóak. Itt állt egy 1950-es évekbeli felújított BMW motor is. Majd ezután a helyi óramúzeumba tettünk látogatást. Itt több száz darab legalább ötven év feletti óra volt látható a kisebb óráktól kezdve a kandallóórákon át az oszlopos órákig. Majd a topolyai mezőgazdasági iskolába látogattunk. Itt megismerkedtünk az ottani növénytermesztéssel, állattenyésztéssel és a kiszolgáló gépekkel.
Topolyán a belvárosban tettünk sétát, megnéztük a tűzoltóságot és egy gyönyörű templomot, majd Zobnaticára mentünk előbb a tópartra, majd a méntelepre. Sajnos a méntelepen lóval nem találkozhattunk, mert azok a délszláv háború kitörésekor Szlovéniából kerültek ide, és hosszú pereskedés után a közelmúltban visszakerült az állomány.
Délután 4 órára értünk vissza a zombori iskolába. Itt a Magyarországon elkészített emlékplakettek CNC programjának elkészítése zajlott közösen a zombori diákokkal. Ez a magyarországi végzős forgácsolók vezetésével készült el. Majd a Szerbiai Kézműves Mesterségek Házában jártunk, ahol mézeskaláccsal is megvendégeltek bennünket.

 

2013. április 26.
Megnéztünk egy bezárt hajógyárat, ahol még a gépek, daruk ott voltak, talán még a szerszámok is. Majd Monostor környékén tettünk egy természetvédő kirándulást. Itt ismertetőt kaphattunk a Ferenc-csatornáról.
Bezdánban egy olyan hajógyárban jártunk, amely még nem termelt, de jachtokat fog készíteni a közeljövőben. Egy horvát orvos vásárolta meg a tönkrement gyárat, és ottjártunkkor a felújítás végén tartottak éppen, a gépek is munkára kész állapotban voltak. Majd a Duna-partra mentünk egy tulajdonképpeni horvát területre, ami a Duna szerbiai felén fekszik. Itt megnéztük az Ajfel-zsilipet, ami az első víz alatti betonból készült szerkezet.
Bezdánban a kajakos házban öt bográcsban készült a halászlé, ami az utolsó közös étkezésünk volt. Itt labdarúgó-mérkőzést rendeztek a diákok, a bátrabbak a 17 fokos Ferenc-csatornában is megmártóztak, sőt horgászásra is volt lehetőség. Beszélgettünk a kirándulásokról, értékeltük azokat, élmények, beszámolók hangzottak el.  Majd elbúcsúztunk egymástól, és gyors határátkelés után hazaérkeztünk.


Magyarországi kirándulások 2013. március 19-től 2013. március 23-ig
2013. március 19.

Zombori testvériskolánk 18 diákja és két kísérőtanára fél tíz körül érkezett a Szegedi úti iskolaépület elé. Miután fogadtuk őket, és megmutattuk a tanműhely épületét, a CNC tanteremben a két iskola diákjainak tartott egy előadást Remetei József tanár úr, majd közösen CNC szerszámgéppel a zombori iskola logóját ábrázoló emlékplakettet készítettünk.
Délután a Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft. bajai telephelyén tettünk üzemlátogatást. Itt megtudhattuk, hogy az új budapesti metró teljes hajtásrendszere is itt készül.
Este vacsorára a kollégiumban Budinkity László gyakorlati oktatásvezető nagyon finom bajai halászlevet készített nekünk. Sajnos a szakadó eső igen hamar véget vetett a focinak és a kosárlabdának, így az estét beszélgetéssel töltöttük.

2013. március 20.
Reggel indultunk Kecskemétre, hogy a MH 59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázisát megtekintsük. Itt a repülési múzeum után lehetőségünk volt valódi vadászgépekbe is beleülni, valamint szerencsénkre éppen felszállás is volt, így azt is láthattuk.
A katonai repülőtér után sétáltunk a belvárosban, megnéztük a Cifrapalotát, a Megyeházát, és igyekeztünk vissza Bajára. Baján megtekintettük a vasútállomást, ahol Péter Attila tanár úr beszélt az egykori Baja-Zombor-Újvidék vasútvonalról, Vida Gábor tanár úr pedig a holocaustról, aminek emlékét tábla is őrzi az állomáson.
Este iskolánk fennállásának 130. évfordulójának megnyitó ünnepségén vehettünk részt, melyen a Lito-Didact egy hibrid hajtáslánc modellel is megajándékozta iskolánkat, és ezzel kapcsolatban egy szakmai előadást hallgathattak meg a diákok.. A szakmai előadás után közös vacsorán vettünk részt.

2013. március 21.
Reggel ismét a tanműhelyben kezdtünk, hogy befejezzük az emlékplaketteket. Ezen a napon a 130-as jubileumi Jelkys logót tartalmazó plakettet hoztuk létre. Miután elkészítettük a plaketteket, lefényképezkedtünk az iskola hátsó emeleti lépcsőjén.
Ezután szakadó esőben érkeztünk Pörbölyre, a Gemenci kisvasút kiinduló állomására. Az erdő ilyenkor még nem zöldült ki, így nagyon messzire elláthattunk, miközben lassan robogott a kisvonat a Gemencben. Egyik állomáson egy halászati múzeumot néztünk meg, majd a következő állomáson, a sártengeren átgyalogolva, egy hatalmas kilátóhoz juthattunk, ahol a látvány kárpótolt a rossz időért. Visszaérkezve Pörbölyre megnézhettük a bekerített részen az állatokat. És láthattuk a gőzmozdonyt is.
Este az iskola alapításának 130. évfordulója alkalmából tartott ünnepi előadáson vehettünk részt. Igazgató asszonyunk köszöntötte a megjelenteket, és röviden bemutatta az elmúlt 130 év történetét. Az összes testvériskola (Zombor, Székelyudvarhely, Waiblingen) is képviselték magukat az eseményen, és köszöntőt is mondtak, valamint átadták ajándékaikat. Polgármesteri és tankerületi köszöntő is elhangzott. Ezután tartalmas és színvonalas előadásnak lehettünk szemtanúi, amelyen az iskola diákjai és tanárai szórakoztatták a nézőközönséget. Az előadás befejeztével minden látogató kapott egy kis ajándékot iskolánktól. Ezután közös vacsorán vehettünk részt.

2013. március 22.
Korán reggel indultunk Budapestre a lágymányosi híd közelében lévő Műszaki Tanulmánytárba. Itt több mint 16 ezer tárgy tekinthető meg, az elmúlt évszázadok technikai csodái és mindennapi háztartási, elektronikai eszközei, híres magyar találmányok, számítástechnikai gyűjtemény. A kiállított tárgyak egy része működés közben is látható. A magyar ipar gépcsodái iránt érdeklődők pedig a Mobileumban kalandozhatnak, ahol tárlatvezetők segítségével működés közben ismerhetik meg a gőz-, víz- és gázmeghajtású motorok fejlődéstörténetét. Az interaktív gépcsarnokban a látogatók saját maguk fedezhetik fel ősi masináink működésének lényegét.
Délután a Közlekedési Múzeumban megtekintettük a vasúttörténeti, a hajózástörténeti, az autós, a motorkerékpár-történeti, a repüléstörténeti, a városi közlekedést bemutató, a fogatolt járművekről, a kerékpárról szóló kiállítást és a hírességek csarnokát, valamint az aktuális időszakos kiállítást is. Utána a Hősök terét kerestük fel. A Hősök terén kívül megnéztük a Szépművészeti Múzeum épületét, és sétáltunk a Városligetben.
Este a kollégiumból gyalogosan mentünk a Malom étterembe, így útközben megnéztük a Szentháromság teret, az Eötvös utcát, a Tóth Kálmán teret a szoborral és az új szökőkutat. Ezután pizzát ettünk, és frissítő italt fogyasztottunk az étteremben.

2013. március 23.
Reggel Baján szakmai programként a hajókikötőt és a hajógyár épületét tekintettük meg. Mivel végre nem esett az eső, lehetőségünk volt ezeket reggel megnézni, majd Mohács felé vettük az utunkat, ahol II. Lajos 1526-ban menekülés közben belefulladt a megáradt Csele-patakba. Majd továbbindultunk Pécsre.
Pécsett tettünk egy kirándulást a TV-toronyhoz. A 197 méter magas pécsi TV-torony és kilátó a Mecsek 535 méter magas Misina-csúcsán áll. Itt emelőszerkezetként megtekintettük és kipróbáltuk a liftet, ami felvitt a kilátóba. A lifttel kapcsolatos adatokat és ismereteket megbeszéltük a tanulókkal. A Tv-torony után rövid sétát tettünk Pécs történelmi belvárosában útba ejtve egy bevásárlóközpontot is. A bevásárlóközpont parkolójában közlekedésbiztonsági bemutatót tekinthettünk meg, és különleges kerékpárokat is kipróbálhattunk.
Visszatérve Bajára a IV. Károly-rakparton megtekinthettük a gabonasilókat, rédlerpályákat, teherkikötőt, bakdarut, a vasúti iparvágányokat, amelyek a kikötő cégeit kiszolgálják. Ezután kisétáltunk a Türr István-emlékmű és kilátóhoz. Itt gyönyörködtünk a Duna és a Gemenc panorámájában. Majd a halászati skanzent tekintettük meg. Ezután megbeszéltük a hét eseményeit és a vajdasági kirándulás teendőit, majd búcsút vettünk egymástól.


„Határtalanul” előkészítő óra
Ideje: 2013.03.13.

2013. március 13-án a 8., 9., 10. órában a „Határtalanul” kiránduláson részt vevő 18 magyarországi diák, valamint az utazások kísérő tanárai, Péter Attila és Vida Gábor jelentek meg, akik egyben az előkészítő órát is tartották.
Péter Attila először elmondta, hogy a kirándulás a Határtalanul program keretében valósul meg, amely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nek köszönhető. Elhangzott a pályázat pontos neve, száma, címe, résztvevői, az elnyert összeg és a pályázat célja. A testvériskolákról is szó esett, röviden bemutatva az eddigi partnerség történetét. Ezután a pályázattal kapcsolatos fontos időpontokról tekinthettek meg beszámolót. Elhangzott, hogy a magyarországi kiránduláson egy emlékplakett készül, a zombori kiránduláson pedig a diákok a megvalósításhoz szükséges CNC-programot készítik el. A kiránduláson megismert ismereteket az iskola kettő tantárgyból beszámítja a tanulmányokba, ezért projektnaplót is kell vezetni a részt vevő diákoknak. Majd a magyarországi és vajdasági kirándulások részletes programtervét tekinthették meg képekkel illusztrálva. Szó volt az étkezések menetéről is, valamint a Szerbiában használatos fizetőeszközökről és az ajánlott költőpénz összegéről.
Vida Gábor Magyarország és Szerbia történelmi kötődéseit részletezte a régi nagy Magyarország térképpel illusztrálva, a jelenkori Magyarország területi, földrajzi adottságait, értékeit, nevezetességeit ismertette. Baja város és a kiránduláson megtekintett települések bemutatásával és nevezetességeivel folytatódott az előadás, amit érdemes megmutatni a vajdasági vendégeknek. Valamint szó volt iskolánk történelméről, hogy a vendégeink kérdéseire tudjanak a diákok válaszolni.


Fakultatívan vállalt előkészítő óra
Ideje: 2013.03.06.

2013. március 8-án a 8. órában a Határtalanul kiránduláson részt vevő 18 magyarországi diáknak tartott előadást iskolánk oktatója, Kovács Péter. Az előadáson olyanok is részt vettek, akik még alapozó oktatásban részesülnek iskolánkban, ők szinte csak újdonságot hallottak, de voltak olyanok is a csoportban, akik jelenleg is ezt a szakmát tanulják, néhányan közülük a nyárra már képzett szakemberek lesznek. Az előadáson elhangzott, hogy mi is az az esztergagép. A CNC mivel tud többet egy esztergagéptől. Iskolánknak van egy NCT S-280 CNC esztergagépe és egy NCT Tomill 250 CNC marógépe. Mindkettő magyar fejlesztésű. Az előbbin a megmunkálás X és Y irányban, utóbbin X, Y és Z irányban is lehetséges. Röviden elhangzott, hogy egy programnyelv segítségével adjuk meg az utasításokat arra vonatkozóan, amit a géppel szeretnénk végeztetni. Lehetőség van a program bevitelekor egy ellenőrzésre, hogy ne okozzunk hibát se magunkban, se a gépben, se a munkadarabon. Ezután a kiránduláson közösen elkészítendő emlékplakettek létrehozásának munkafolyamatairól esett szó, valamint láthattuk működni is a gépeket, hogy a munkadarab elkészítése miként történik.


A bajai Jelkys gépészek és a zombori műszakisok közös kirándulása 2013

A Bethlen Gábor alapkezelőhöz benyújtott pályázat keretében sikeresen pályáztunk iskolánk gépészei  a zombori műszakisokkal együtt eltöltendő kirándulásokra. Az első kirándulás tervezett időpontja 2013 március 19-23., ekkor a zombori testvériskola 18 diákja és 2 kísérő jön városunkba és iskolánk diákjaival közös kirándulást tesznek Mohácsra, Pécsre, Budapestre, Gemenci erdőbe, Kecskemétre.

A második kirándulás tervezett időpontja 2013. április 22-26., ekkor iskolánk 18 tanulója és 2 kísérő utazhat a Vajdaságba. A zombori műszakisokkal közös kirándulást tesznek a tanulók Szabadkára, Palicsra, Újvidékre, Péterváradra, Topolyára, Zobnaticára, Monostorra és Apatinra.

A 2013-as évben mindkét iskola alapításának 130-ik évfordulóját ünnepli.

 

 

Ennek keretén belül az iskolák logójával ellátott fém dísztárgyakat készítünk, barátságos focimeccs a két iskola között, szalonnasütés, közös szabadidős programok a kirándulások alatt.

 

 

 

Határtalanul BGA-12-HA-02-0927 pályázat

 

 

A bajai Jelkys gépészek és a zombori műszakisok közös kirándulása 2013

  1. fakultatívan vállalt előkészítő óra ideje: 2013.03.06 
  2. Határtalanul előkészítő óra időpontja: 2013.03.13. 
  3. 1. utazás kezdő időpontja: 2013.03.19. 
  4. 1. utazásról való hazaérkezés: 2013.03.23. 
  5. 2. utazás kezdő időpontja: 2013.04.22. 
  6. 2. utazásról való hazaérkezés: 2013.04.26. 
  7. Határtalanul értékelő óra: 2013.05.02. 
  8. Fakultatívan vállalt bemutató előadás ideje: 2013.05.03. 
  9. Fakultatívan vállalt témanap: 2013.05.22 

Magyarországi kirándulások tervezett programja:

2013. március 19.

A zombori diákok fogadása a tanműhelyben. Emléktárgy készítése.
Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft. - üzemlátogatás
Radnóti Kollégium: szalonnasütés, barátságos foci és kosármeccs

2013. március 20.

Kecskemét - MH 59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázis , Czifra-palota, belvárosi séta
Baja - Vasútállomás (Baja-Zombor-Újvidék vasútvonal nyomában)
Petőfi-sziget - halászlé

2013. március 21.

Szegedi úti tanműhely - emléktárgyak készítésének befejezése
Pörböly - Gemenci erdő, kisvasút, kirándulás
Baja Szentháromság tér, Tóth Kálmán tér

2013. március 22.

Budapest - Közlekedési Múzeum, Hősök Tere, Műszaki Tanulmánytár, Halászbástya
Baja - Pizza a Malomba, halászparti szórakozóhelyek felkeresése, Belváros

2013. március 23.

Mohács-Pécs - Csele-patak, TV-torony, pécsi belvárosi séta
Baja Duna-part rakpart
Türr István-emlékmű és kilátó, skanzen, búcsúest

Zombori (szerbiai) kirándulások tervezett programja:

2013. április 22.

Zombor - Műszaki középiskola, akkumulátorgyár, vasútállomás, esti séta a városban

2013. április 23.

Szabadka - Sever villamosgépgyár
Palicsi-tó - kirándulás, kastély és állatkert megtekintése
Zombor - barátságos foci- és kosármeccs, Nemzeti Színház és Szt. György templom megtekintése

2013. április 24.

Újvidék - vasútállomás, történelmi városközpont, Duna-part
Pétervárad - erőd megtekintése
Zombor - régi városháza megtekintése, közös esti séta a belvárosban

2013. április 25.

Topolya - kovács- és bognárműhely, népkönyvtár, tájház, belvárosi séta
Zobnatica - méntelep
Zombor - régi vármegyeháza (itt található Szerbia legnagyobb olajfestménye Eisenhut Ferenc - Zentai csata)

2013. április 26.

Monostor és környéke - természetvédő kirándulás
Apatin - hajógyár és teherkikötő megtekintése
Zombor - kollégiumi búcsúest